top of page

Laminat Parke Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey Burada.

Lamine Parke Özellikleri

Parke alırken nelere dikkat edilmeli? Parke satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?


 1. Alacağınız parke öncelikle yanmalara dayanıklı olmalıdır.

 2. Aşınma problemlerine karşı yüksek kalitede donatılmış olmalıdır.

 3. Yapıştırma gerektirmeyen parke sistemleri tercih edilmelidir.

 4. Ayak sesi gibi gürültü iletmeyen parkeler tercih edilmelidir.

 • Uzun ömürlüdür.

 • Kullanımı kolaydır.

 • Tamamı ağaç katmanlardan oluşur, lamine doğaldır.

 • Kolay kolay rutubet almayan yapısı ile çok dayanıklıdır.

 • Çok şık ve kalitelidir.

 • Cila istemeden uzun yıllar dayanabilir.

 • Döşendiği her alanda doğallığı ile kendini gösterir.

Laminat parke özellikleri nasıl olmalı? Kaliteli bir laminant parke kolay kolay çizilmez, güneş ışınlarına maruz kalsa dahi rengi solmaz ve sigara ateşi gibi sıcaklıklara karşı dayanıklı olur. Laminant parkeler darbelere karşı dayanıklıdır, bakımı kolaydır, cilalama ve sistre gerektirmez

Laminat parkenin iyi olduğu nasıl anlaşılır?

MAVİ MELEK AMBLEMİNİ” sağlık kalite standartları çok yüksek laminat parke markaları almaktadır. TSE VE İSO belgeleri mutlaka olmalıdır. Laminat parkenin bileşeninde kullanılan ağaç miktarı da çok önemlidir. Önemli olan Ağaç ( ahşap ) bileşen arttıkça, laminat parkenizin sağlığa daha uygun olmasıdır.

Hangi sınıf laminat parke alınmalı?

Laminatlar uluslararası standartlara ve dayanıklılık derecelerine göre sınıflandırılmıştır. Konutlar ve yatak odaları için 21. veya 23. sınıf yeterli olurken (AC1, AC2); ofisler ve işyerleri için 31. 32. hatta 34. sınıf laminatlar (AC3,AC4 ve AC5) tavsiye edilmektedir

Bir laminat en az 7 mm, daha iyisi 8 mm kalınlığında olmalıdır. Kalınlığı 8 mm ise biraz daha sessiz ve tıklama bağlantısı genellikle daha kalındır. Bu nedenle daha güçlü olduğu için kalitesi daha iyidir. Kullanım sınıfı konut olan bu alanlarda 8 mm'lik laminat parke uygundur.

31 ve 32 sınıf parke ne demek?

Parke sınıfları genel olarak 21, 22, 23, 31, 32 ve 33 olarak ayrılmıştır. 21 ve 22.sınıf parkeler insan yoğunluğunun çok az olduğu yerlerde kullanılır. 32 ve 33.sınıf parkeler ise insan yoğunluğunun çok fazla olduğu yerlerde kullanılır. Genellikle ev için ideal olan parke 31.sınıf parkelerdir.

En sağlıklı parke hangisi? Laminat parke sağlıklı mı kararını verebilmek için, bakmanız gereken ilk madde belgesidir. Bu hususta E1 belgeli laminat parke markaları, güvenle tercih edilebilir. Ayrıca Dünya Sağlık Organizasyonu da güvenli parkelere “mavi kelebek” işareti koyar. Bu, ilgili eşyanın/besinin, sağlıksız madde içermediğine işarettir.

Hangi renk parke tozu belli etmez?

En çok tercih edilen renkler arasında; açık beyaz, gül rengi, süt beyaz rengi ve kül grisi renkleridir. Bu tercihin sebepleri açık renk parkelerin kir ve tozu kolay belli etmemesi ve daha kolay temizlenebilmesidir.

Laminat parke ömrü ne kadardır?

Parkelerin Kullanım Ömrü Eğer bakımını düzgün ve sağlıklı bir şekilde yaparsanız uzun yıllar kullanım sağlayabilirsiniz. Laminat parke yapısına bağlı olarak bu süre 15 yıla kadar çıkmış durumda ve zaten kullanıcı yorumlarını incelediğinizde ne demek istediğimizi sizler de çok daha iyi anlamış olacaksınız

Önce laminant mı kapı mı?

Dekorasyon işine girip evini yenilemeye karar veren herkesin sorduğu soru önce kapı mı parke mi ? Hiç kafanız karışmasın, kapı kasaları her zaman parkenin üzerine oturmalıdır. Yani önce parke yapılmalıdır. Bu öncelikle teknik açıdan olması gerekendir hem de estetik görünüm açısından.

Laminant parkenin altina ne konur?

Laminat parke ürünü montajı yapılırken, parke altına şilte ürünü serilmesi gerekmektedir. Şilte ürünü betondaki rutubet ve nemin üst tarafa geçmesine engeller. Fakat tek başına şilte, ısı ve ses yalıtımı sağlayamaz.

Derzli parke mi iyi Derzsiz parke mi? Derzli parkeler boşluk görüntüsüne sahip olsa da temizlik ve bakım konusunda derzsiz parkelerden farksızdır ve bir bez ile kolayca temizlenebilir. Derzli parke modelleri mekânda akıcılık sağlarken aynı zamanda alanın daha geniş görünmesini sağlar.

Parke döşemeye nereden başlanır?

Döşeme işlemine silte serdikten sonra duvar kenarından dişi zıvana duvara bakacak şekilde başlanmalıdır. Duvarla malzeme arasına koruyucu kama kullanılmalıdır. Döşenecek parçanın dişi zıvana kısmının iç kısımlarına tutkal sürülmelidir.


25 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page